Cewki, dławiki

prodig-tech

Cewka, która bardzo często zamiennie nazywana jest dławikiem, to przeciwieństwo kondensatora, chociaż oba podzespoły elektroniczne użytkowane są do filtrowania napięcia. Podstawową różnicę stanowi podłączenie do układu. W przypadku kondensatorów mówimy o podłączeniu równoległym, natomiast cewka włączana jest szeregowo.

Jak to działa?

Prostota i efektywność to dwie cechy, które charakteryzować będą takie komponenty elektroniczne. Odcinek drutu nawinięty spiralnie na rdzeń wewnętrzny. Wewnętrzną część cewki może stanowić: materiał magnetyczny (np. ferryt), powietrze, karkas (korpus cewki wykonany z materiału dielektrycznego). Jednostką indukcyjności, jaką charakteryzują się cewki jest henr [H]. Dzięki niej możemy dokonać pomiaru zdolności obwodu do wytworzenia pola magnetycznego, które powstanie w wyniku przepływu ładunku elektrycznego. Powstawanie takiego pola skutkuje pojawieniem się siły elektromotorycznej, która w efekcie wytwarza prąd wsteczny. Prąd w przeciwnym kierunku jest więc spowodowany przez zmiany prądu w obwodzie. Ten przypadek określany jest mianem samoindukcji, a rolą dławika jest zapobieganie zmianom natężenia prądu.

Zastosowanie

Dławiki (cewki) znajdują swoje zastosowanie w obwodach układów elektronicznych, które zasilane są z sieci elektroenergetycznej. Ponadto stanowią element magazynujący energię w układach zasilających i przetwornikach napięcia (zachowują stały przepływ prądu). Można je również spotkać w roli stateczników, w układach zasilania lamp i świetlówek. W zestawieniu z falownikiem, dławiki indukcyjne stosowane są w elektrycznych układach napędowych. Komutacyjne dławiki (sieciowe), stosowane w obwodach elektrycznych, skutecznie zapobiegają zakłóceniom i przepięciom komutacyjnym sieci. Zastosowanie w przekształtnikowych układach napędowych prądu stałego i przemiennego znajdują tzw. dławiki silnikowe. Instalowane są na obwodach łączących kable przekształtnika z silnikiem. Ich obowiązkiem jest zapewnienie ciągłości silnika oraz wygładzenie jego pulsacji, a także minimalizacja prądu zwarciowego w obwodzie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Ważną informacją, która będzie zamieszczona na dławiku jest określenie prądu maksymalnego, któremu element może podołać. Rezystancja, jaką charakteryzuje się uzwojenie cewki w połączeniu z prądem powoduje odkładanie się napięcia (wynika to z prawa Ohma). Moc wydzielona w efekcie powyższej sytuacji jest więc iloczynem napięcia i prądu. Jeśli powstała moc będzie zbyt wielka, uzwojenie narażone będzie na przegrzanie i przepalenie. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego złącza należy pamiętać o tym, aby prąd z którym przyjdzie mu się zmierzyć, był mniejszy od maksymalnego. Wszystkie części można zakupić na stronie www.bde.24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *