Dioda krzemowa i świecąca

prodigtech

Diody to komponenty elektryczne, które są wyposażone w dwie elektrody. Tutaj będą to katoda (-) i anoda (+). Ich głównym zadaniem jest przepuszczać prąd wyłącznie w jedną stronę (od anody do katody). W zależności od sposobu wykonania obwodu może mieć do czynienia z różnej wielkości wartością rezystancji. Bardzo ważny jest również sposób podłączenia. Dzięki diodom natężenie prądu traci na sile, co przyczynia się do zmieniejszenia napięcia.

prodigtech

W artykule omówimy dwa rodzaje najczęściej wykorzystywanych diod: prostownicze oraz świecące. W życiu codziennym zdecydowanie będziesz wybierał te drugie.

Dioda prostownicza (krzemowa)

Nazwa bierze się od materiału, z którego został stworzony półprzewodnik – krzem. Są w kształcie walca o różnych rozmiarach, przez które przechodzi drut osiowo.

Wykorzystuje się ją do prostowania prądu przemiennego, który ma swoje zastosowanie w przypadku konieczności dostarczenia wysokiej mocy prądu stałego. Główne parametry diod prostowniczych to maksymalne dopuszczalne napięcie wsteczne i maksymalny prąd przewodzenia. Przy ich pomocy możliwe jest określenie zastosowania konkretnej diody.

Dioda może znaleźć się dwóch stanach:

przewodzenia (poprawnie działa) oraz zaporowym (nie przewodzi prądu)

Dioda świecąca (elektroluminescencyjna)

Potocznie zwana LED (z ang; Light Emitting Diode).                                                                   *Skrót ten zawiera słowo “dioda”, więc sformułowanie Dioda Led jest niepoprawne.

Zadaniem tych diod oprócz przewodzenia prądu jest również uzyskanie światła. Dzięki dołaczonemu kryształkowi (półprzewodnikowi), który dostając napięcie zaczyna świecić oraz dodatkowo blokuje prąd jeśli zacząłby płynąć w złym kierunku. Pamiętajmy, że to nie kolor obudowy świadczy o danym kolorze diody. Często spotykane są diody w przeźroczystych obudowach, które dają kolorowe światło.

Przy wyborze diod świecących najbardziej skupimy się na parametrach takich jak: kolor, nasycenie, kąt światła. Prąd przewodzenia, który wynosi 20mA jest jednak najistotniejszy.

Napięcie przewodzenia uzależnione jest od koloru diody. Każdą barwę uzyskuje się z innego materiału, który posiada inne właściowości elektryczne. Napięcie może wahać się między ok. 2V -3,5V.

Kilka przydatnych informacji o diodach:

max. napięcie wsteczne – napięcie, które nie uszkodzi diody w momencie przykładania między zaciski diody przy polaryzacji zaporowej.

max. prąd przewodzenia – maksymalna wartość napięcia, jaki może płynąć przez diodę.

Napięcie przewodzenia – wartość, jaka będzie między zaciskami diody. Napięcie zależy od natężenia prądu.

Szukasz diod lub innych części elektrycznych? Sprawdź sklep bde24.pl, największy wybór w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *