Jak sprawdzić mostek prostowniczy

jak sprawdzić mostek prostowniczy

Mostek Gretza jest prostownikiem zbudowanych z kilku diod połączonych w układ prostujący prąd za pomocą napięcia przemiennego. Taki układ cechuje się tym, że prąd na wyjściu zawsze płynie w taką samą stronę. Jak sprawdzić mostek prostowniczy? Jak działa mostek Gretza?

Mostek Gretza

Znajduje on szerokie zastosowanie, zwłaszcza w zasilaczach działających na zasadzie przetwarzania prądu przemiennego na prąd stały. Każde urządzenie elektryczne zasilane z sieci wymaga zamiany z napięcia zmiennego na stałe. Takie zadanie mają prostowniki diodowe, które znajdują się między uzwojeniem wtórnym transformatora a układem zasilanym. Układ taki przenosi ujemne połówki napięcia na dodatni zakres, natomiast dodatnie połówki pozostawia bez zmian.
Prostownika korzystają z jednokierunkowości przepuszczania prądu, co sprawia, że jedynie dodatnia część przebiegu jest przenoszona na drugą stronę. Prostowniki mogą być zbudowane z jednej diody lub z kilku.

Jak sprawdzić mostek prostowniczy?

Mostek prostowniczy możemy sprawdzić za pomocą akumulatora lub innego źródła zasilania, a nawet zwykłej żarówki z kawałkiem kabla. Przydadzą nam się w tym przypadku zasilacze w dwoma kablami. Kontrolkę należy podłączyć pod przewód ujemny, włączyć zasilacz i określić, czy wszystko jest w porządku. Następnie pod przewód dodatni i sprawdzamy, czy jest przejście. Sprawdzić warto wszystkie diody po kolei, aby określić poprawne działanie całego mostka prostowniczego.

Sprawdzenie mostka prostowniczego nie jest niczym skomplikowanym, warto jednak użyć odpowiednich narzędzi, które pozwolą skontrolować jego poprawność działania.