Kondensatory – wszystko na ich temat

prodig-tech

Kondensatory to małe urządzenia, które z uwagi na szeroką gamę zastosowań, odgrywają wielką rolę w rodzinie pasywnych komponentów elektronicznych. Najprostszym przykładem ich wpływu na technologię jest zmiana kanału w telewizji przy pomocy pilota lub użycie flesza w aparacie cyfrowym.

Jak to działa?

Podobnie jak akumulator, kondensator magazynuje ładunek elektryczny. Żeby zwizualizować jego schemat działania, wyobraź sobie lodowego sandwich’a, przykrytego obustronnie waflem. W rzeczywistości zewnętrzne warstwy stanowią “klamrę” z metalowych płyt, będących jednocześnie świetnymi przewodnikami. Pomiędzy nimi znajduje się izolator lub materiał, który nie przyciąga elektryczności. Izolator, czyli dielektryk to nic innego jak papier, tworzywo sztuczne, szkło lub guma.

Dwie metalowe płytki na górze i na dole powierzchni połączone są dwoma zaciskami elektrycznymi, które spajają je z pozostałym obwodem. Jeden koniec kondensatora to połączenie z zasilaniem, a drugi stanowi uziemienie. Reasumując: dwie metalowe płyty, wewnętrzny dielektryk i kable łączące – efektywność i efektowność w jednym.

prodig-tech

Rodzaje kondensatorów

Kondensatory to komponenty elektryczne dostępne w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Budowa i rozmiar każdego z nich, ściśle opisana odpowiednimi symbolami, określa stopień utrzymania ładunku.

Trzy najczęściej spotykane typy kondensatorów, z którymi możesz mieć do czynienia to: kondensator ceramiczny, elektrolityczny i tzw. “superkondensator”.

Kondensatory ceramiczne

Zdecydowany zwycięzca w konkurencji “cena”, ponieważ jest to najtańszy typ kondensatora z powyższych. W przeciwieństwie do pozostałych, ceramiczne złącza mają mniejszy ładunek, ale również przewodzą mniej prądu. Są bardzo łatwe do zidentyfikowania, bo z wyglądu przypominają małe żółte lub czerwone żaróweczki z wystającymi dwoma pręcikami.

Kondensatory elektrolityczne

Charakteryzują się stosunkowo niewielką powierzchnią, ale niech Cię nie zwiodą pozory. Te małe cudeńka są w stanie pomieścić ogromny ładunek elektryczny! Stanowią jedyny typ kondensatora, który jest w pełni spolaryzowany, a oznacza to tyle, że takie maleństwo będzie działać tylko wtedy, gdy jego kable usytuowane będą w odpowiedniej orientacji. Na powierzchni takiego kondensatora znajduje się szpilka dodatnia, zwana anodą (zawsze podłączana do wyższego napięcia), oraz katoda, czyli szpilka ujemna.

Superkondensatory

To zdecydowanie najwięksi mocarze z rodziny kondensatorów, ponieważ mogą przechowywać bardzo dużą energię! Ich minusem jest niestety słaba odporność na wysokie napięcia. Przeciwnie do kondensatorów elektrolitycznych znajdują swoje zastosowanie do magazynowania i rozładowywania energii, podobnie jak baterie. Główna różnica jest taka, że superkondensator uwalnia swój ładunek natychmiastowo, a nie stopniowo, jak w przypadku baterii.

Szukasz dobrego sprzętu? Odwiedź sklep —-> BDE24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *