Miernik czystości wody

miernik wody

Miernik czystości wody

Woda – to z niej składa się niemal wszystko, co nas otacza. Nie ma życia bez tego cennego płynu. Niegdyś zdobywana z wysiłkiem, dziś wystarczy odkręcić kran, by krystaliczna ciecz popłynęła wprost do szklanki. Czy aby na pewno tak krystaliczna, jak się wydaje? Warto to sprawdzić!

Miernik czystości wody – do czego służy?

Na jego funkcję wskazuje już sama nazwa. Miernik czystości wody to urządzenie, które dokonuje analizy składu wody pod kątem zawartych w niej substancji, pH czy też twardości. Dodatkowo występuje również miernik TDS – to urządzenie mierzy sumę rozpuszczonych substancji w wodzie. Pomiar odbywa się na poziomie przewodności wody. Dzięki temu możemy zbadać ilość soli rozpuszczonych. Krystalicznie czysta woda nie przewodzi prądu – wraz ze wzrostem substancji rozpuszczonych pojawiają się w wodzie jony. Im więcej zarówno anionów oraz kationów tym lepsza przwodność prądu. Tego typu urządzenia jak tester wody podaje wynik w ppm czyli mg substancji na ml wody.

Wynik TDS czyli całkowitej ilości rozpuszczonych soli w wodzie po zmiękczaczu wody nie ulega zmienia. Jony wapnia i magnezu są wymieniane na inne. TDS po zmiękczaczu może nawet w niewielkim stopniu wzrosnąć, bo czasem zdarza się, że suma dostarczonego sodu da nieco większy wynik TDS niż suma usuniętego wapnia i magnezu. Oczywiście fakt ten nie ma praktycznie żądnego wpływu na ilość powstających osadów w czajnikach, na armaturze itp (chyba, że odparowujemy wodę, wtedy może być trochę więcej, ale o zupełnie innej strukturze).

Tester wody sprawdzi wszystko czego nie widać gołym okiem

Aby mieć pewność, że woda, którą spożywamy pozbawiona jest wszelkich toksycznych substancji, czy ma właściwe pH oraz oraz aby sprawdzić twardość wody.
Miernik czystości wody to także sprzęt niezwykle przydatny w akwarystyce, gdzie odpowiednie właściwości wody są niemal kluczowym elementem hodowli. Jest przydatny także do analizy wody w basenie.

Jaki miernik wody możemy znaleźć na rynku?

Każdy sklep elektroniczny posiada w swojej ofercie kilka rodzajów urządzeń do badania składu wody. Jednym z dostępnych na rynku jest pehametr. Pozwala on na analizę pod kątem kwasowości badanej cieczy.

Wyposażone w specjalne elektrody pomiarowe urządzenie dokonuje analizy, mając do dyspozycji nawet niewielką objętościowo próbkę wody, co daje miarodajne wyniki.

Kolejnym rodzajem miernika czystości wodykonduktometry. Pod tą nieco skomplikowaną nazwą kryje się urządzenie, którego zadaniem jest analiza składu wody pod kątem rozpuszczonych w niej roztworów i substancji. Warto zwrócić uwagę również na mierniki zasolenia, szczególnie istotne w akwarystyce, gdy zależy nam na hodowli gatunków słodkowodnych lub morskich. Mierniki chloru zaś informują o stężeniu tego pierwiastka w wodzie.

Oprócz tego do wszechstronnego zastosowania nadają się także multimetryczne urządzenia do analizy twardości wody, łączące w sobie funkcje pehametrów, konduktometrów, pozwalające na pomiar TDC lub temperatury.

miernik czystości wody

Na straży czystości wody – mierniki wody

Wywnioskować zatem można, że urządzenia należące do grupy mierników oraz testerów czystości wody są niezbędne dla bezpiecznego korzystania z tej życiodajnej cieczy.
Na pierwszy rzut oka czysta, w istocie woda zawiera wiele substancji, niewidocznych gołym okiem. Urządzenia takie, jak miernik czystości wody pozwalają na dokładną i miarodajną analizę składu wody, nawet w warunkach domowych.To właśnie od czystości, twardości i odpowiedniego składu oraz stężenia pH zależy jakość wody, z której korzystamy. To z kolei przekłada się na jakość życia, wpływając w bezpośredni sposób na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zdrowie.

Każdy wysokiej jakości miernik czystości wody będzie posiadał możliwość zapisu pomiarów do poźniejszego odczytu oraz z automatycznym czujnikiem bezczynności, który wyłącza sprzet po ok. 10 minutach.

Poandto w każdym zestawie wraz z testerem czystości wody powinniśmy otrzymać:
etui do przechowywania miernika
zatyczka czujnika
instrukcja obsługi w języku polskim

Gdzie kupić miernik czystości wody?

Odwiedź sklep —-> BDE24.pl

Zobacz także inne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *