Miernik wilgotności drewna

sklep elektroniczny

Miernik wilgotności drewna

Drewno jest tworzywem anizotropowym i higroskopijnym. Dlatego jego kształtowanie jest związane z wilgotnością i zachodzi mechanicznie. W każdym przypadku zastosowaniu drewna musi być przestrzegana reguła utrzymania stałej wymaganej wilgotności technicznej, przy której nie zmienia swoich kształtów. By jednak wykorzystać drewno w sposób optymalny pod względem technicznym, należy dbać o jego wilgotność, a to można zrobić tylko poprzez dokładne sprawdzanie jego wilgotności.

Badania wilgotności drewna można wykonać wieloma sposobami. Pierwsza z nich jest bardzo precyzyjna i stosowana w warunkach laboratorium zakładowego i suszarniach do drewna. Natomiast druga elektrometryczna jest praktyczna i stosowana wszędzie tam, gdzie przerób drewna składów drzewnych jest w dużych i małych ilościach. Najczęsciej są to zakłady rzemieślnicze.
Mierniki wilgotności drewna są niezbędne wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba prawidłowego określenia parametrów drewna. Właściwości tego materiału w dużym stopniu zależą od poziomu wilgotności. Właśnie dlatego utrzymanie pożądanych parametrów technicznych wymaga kontroli wilgotności.

Sposoby pomiaru wilgotności drewna

Wilgotność drewna może zostać zbadana przy użyciu różnorodnych metod. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Techniki laboratoryjne uchodzą za najbardziej precyzyjne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie są one proste w realizacji. Zwykle wykorzystywane są one przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji prefabrykatów drewnianych, czy też suszeniu drewna.

Znacznie częściej wykorzystywane są urządzenia elektroniczne, dzięki którym skutecznie można zmierzyć wilgotność drewna. Takie mierniki są powszechnie dostępne, tak więc mogą być wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorstwa z rozmaitych branż, jak i osoby prywatne. Każdy dobry sklep elektroniczny posiada w swojej ofercie tego rodzaju urządzenia.

Typy wilgotnościomierzy do drewna

Wilgotnościomierze do drewna występują w wielu wariantach, a wybór zależy od oczekiwanej dokładności pomiarowej. Dużą popularnością cieszą się mierniki D3, które zapewniają pomiar wilgotności od 6 do 30% wilgotności bezwzględnej. Takie urządzenia posiadają zapisane gatunki drewna. W pierwszej kolejności należy określić rodzaj drzewa, a następnie wybrać z zakresu urządzenia przewidzianą temperaturę. Miernik wbija się w powierzchnię badanego materiału. Ważne jest to, aby linia łącząca elektrody była prostopadła do przebiegu włókien. Wiarygodność pomiaru uzależniona jest od tego, czy prawidłowo wbijemy elektrody. Zwykle urządzenie daje użytkownikowi sygnał, co ułatwia obsługę. Podczas odczytywania wyniku pomiaru należy kierować się diodami.

Mierniki wilgotnościomierzy do drewna są w dużej mierze uzależnione od producenta. Właśnie dlatego zawsze należy ściśle przestrzegać jego zaleceń dotyczących np. metody wykonywania pomiaru, czy też odczytywania wyników.

Podczas wyboru urządzenia należy sprawdzić zakres jego pomiaru. Zwykle wyróżnia się cztery kategorie: 0-40%, 0-50%, 0-60%, 0-70%. Warto również zwrócić uwagę, czy interesujący nas model posiada czytelny ekran. Dobrze, aby był on wykonany z wytrzymałych i odpornych na uderzenia materiałów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że niezawodnie posłuży przez długie lata. Dodatkowo powinien być to miernik o niskim zużyciu energii, który zapewnia nam wysoką wydajność.

miernik wilgotności drewna

Szukasz dobrego sprzętu? Odwiedź sklep —-> BDE24.pl

Zobacz także inne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *