Miernik wilgotności gleby

miernik wilgotności gleby

Miernik wilgotności gleby

Tester wilgotności gleby, jak sama nazwa wskazuje służy do kontroli poziomu nawilżenia gleby. Jest to proste urządzenie, które stosowane jest nie tylko przez osoby zajmujące się profesjonalną uprawą warzyw i kwiatów. Taki czujnik każdy może mieć każdy miłośnik kwiatów lub pasjonat ogrodnictwa. Miernik jest niewielkich rozmiarów, więc idelanie zmieści się przy innych ogrodowych narzędziach. Z jakiego powodu mielibyśmy korzystać z wilgotnościomierza w swoim ogrodzie? np. po to, aby kontrolować poziom nawodnienia trawnika. Mierniki wilgotności gleby nie są drogie, tak więc każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Warto bliżej zapoznać się z zasadą ich działania.

Kiedy warto posiadać miernik wilgotności gleby?

Mogłoby się wydawać, że tego rodzaju miernik wilgotności przeznaczony jest głównie do badania gruntu. Nic bardziej mylnego. Bez problemu możemy zbadać za jego pomocą ziemię w doniczce lub wilgotność kompostownika co ułatwi hodowlę różnorodnych roślin oraz idealną ziemię. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta.

W dużej mierze zawdzięczamy to jego nieskomplikowanej budowie miernika. Pomiar wilgotności gleby odbywa się poprzez zanurzenie metalowej końcówki w ziemię. Należy jednak pamiętać, aby nie wbijać jej zbyt głęboko. Musimy uważać na to, aby nie uszkodzić korzeni roślin. Właśnie dlatego czynność tę należy wykonać wyjątkowo delikatnie i z wyczuciem.

Należy mieć świadomość, że czujnik zmierzy wilgotność gleby w tym obszarze, gdzie znajduje się zakończenie metalowego elementu. Jeśli wbijemy go w ziemię zbyt płytko, to pomiar również nie będzie skuteczny. Pamiętajmy, że wilgotność gleby jest zróżnicowana. W upalne dni woda wysycha jeszcze przed przeniknięciem w dalsze warstwy gleby, co zmniejsza efektywność nawadniania. Jeśli zależy nam na precyzyjnym pomiarze, to powinniśmy dobrać odpowiedni rozmiar czujnika.

Jak odczytać poziom za pomocą miernika wilgotności gleby?

Nie ma z tym żadnego problemu. Wynik zostanie wyświetlony na ekranie LED. Uważajmy, aby podczas użytkowania czujnika nie uszkodzić jego obudowy. Trzeba także wiedzieć, że miernik nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Stosowanie go bezpośrednio po podlaniu gleby nie ma najmniejszego sensu. Musimy poczekać, aż ziemia wchłonie wodę. Dopiero wtedy uda nam się zbadać rzeczywisty poziom jej nawilżenia.

Na rynku znajdziemy kilka urządzeń do pomiaru wilgotności gleby o różnych zastosowaniach.

Oprócz badania pH ziemi, aby ocenić odczyn gleby oraz zawartość substancji pokarmowych możesz jeszcze wykorzystać tensjometry, które ocenią możliwosći pobierania wody przez Twoje rośliny. Niektóre mają wbudowane diody LED, aby moc powiadomić Cię o konieczności podlania kwiatów doniczkowych. Jeżeli na codzień lub zawodowo zajmujesz się ogrodnictwem to na pewno znasz urządzenie zwane laską glebową, dzięki nim przeprowadzimy analizę składu gleby.

Istotne jest również to, aby po wyjęciu miernika z gleby wytrzeć go suchą ściereczką, czy też ręcznikiem papierowym. Zwiększy to żywotność urządzenia. Oczywiście roślinę podlewamy tylko wtedy, kiedy czujnik wskazał zbyt małe zwilżenie gleby.

Sklep z elektroniką to najlepsze miejsce na to, aby zakupić solidny, a zarazem precyzyjny miernik wilgotności gleby. Kupując sprzęt elektroniczny powinniśmy kierować się przede wszystkim jego parametrami. Duże znaczenie ma również to, z jakich materiałów został wykonany miernik.

Szukasz dobrego testera wilgotności gleby? Odwiedź sklep —-> BDE24.pl

Zobacz także inne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *