Miernik wilgotności zboża

miernik wilgotności zboża

Miernik wilgotności zboża inaczej zwany testerem wilgotności ziaren występuje w różnorodnych wariantach, a wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb. Dobry sklep elektroniczny posiada w swojej ofercie minimum kilka modeli. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z podziałem wilgotnościomierzy do ziaren. Wybór uzależniony jest w dużej mierze od tego, czy mamy zamiar badać ziarna rozdrobnione, czy też poszukujemy urządzenia do pomiaru wilgotności całych ziaren i nasion. Miernik wilgotności ziaren to wszechstronne i poręczne urządzenie opracowane do pomiaru wilgotności i temperatury: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, kukurydzy, rzepaku, soi, ryżu łuskanego, ryżu niełuskanego i paszy dla zwierząt.

Testery całych ziaren i nasion

Miernik wilgotności ziarna i nasion to urządzenia elektroniczne, które do pomiaru wykorzystują najczęściej metodę pojemnościową. W pamięci urządzenia zapisane są tzw. krzywe kalibracji. Znajdują się one tam na stałe. Oczywiście są one w stu procentach zgodne z obowiązującymi normami. Wilgotnościomierz przedstawia w wyniku stałą dialektyczną, która uzależniona jest od stopnia wilgotności ziarna, czy też nasion.

Tester do ziarna i nasion mają zwykle ograniczoną ilość kalibracji. Wszystko zależy od tego, ile rodzajów zboża zapisanych jest w pamięci urządzenia. Przeciętne modele mają zapisanych kilkadziesiąt gatunków. Zaletą każdego miernika wilgotności jest wysoka dokładność pomiarowa. Plusem jest również szybka i bezproblemowa obsługa. Nie powinna ona sprawić żadnego problemu nawet osobie, która nie posiada doświadczenia. Nowoczesne testery wilgotności mają poręczny i ergonomiczny kształt oraz duże, czytelne wyświetlacze często też podświetlane co jeszcze bardziej ułatwia obsługę.

Testery ziaren rozdrobnionych

Mierniki wilgotności do ziaren rozdrobnionych prezentują się nieco inaczej, niż te opisane wyżej. Zwykle są to urządzenia, które maja zaprogramowane jedynie kilka gatunków ziaren. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać nowe kalibracje. Jest to dość proste zadanie, które przebiega w sposób intuicyjny. Należy wprowadzić do pamięci urządzenia niezbędne parametry, które będą stanowić podstawę wykonywania kolejnych pomiarów. Przed samodzielnym dodawaniem nowych gatunków ziaren należy upewnić się, że producent zezwala na wykonanie tej czynności.

Testery wilgotności ziaren rozdrobnionych często używane są w prywatnych gospodarstwach. Jest to również urządzenie przydatne w dużych przedsiębiorstwach produkujących zboże. Mierniki wilgotności są niezbędne w każdym większym przesiębiorstwie lub wszędzie tam, gdzie inwestor chciałby handlować swoim towarem. Stosowane są również przez firmy, które zajmują się skupem zbóż, czy też suszeniem ziarna.
Ilość zastosowań jest naprawdę ogromna.
Warto wziąć pod uwagę, że miernik wilgotności do ziarna nie są przesadnie drogie. Podczas wyboru warto kierować się ich funkcjonalnością oraz niezawodnością. Równie istotne jest to, aby były one bezproblemowe w obsłudze oraz wydajne w użytkowaniu. Dokładność zazwyczaj jest w granicach +/- 0,5%, a zakres pomiaru wilgotności jest zazwyczaj w przedziałach:
ziarno 8-35%, nasiona oleiste 5-25%.
Mierniki są bardzo łatwe w czyszczeniu, w zestawie od dobrego producenta dostaniecie wraz z wilgotnościomierzem etui do przechowywania, instrukcję obsługi oraz miarkę na ziarno.

sklep elektroniczny

Szukasz dobrego sprzętu? Odwiedź sklep —-> BDE24.pl

Zobacz także inne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *