Multimetry

multimetr

Multimetry – właciwości i zastosowanie

Multimetry to urządzenia o bardzo prostej budowie, które są bardzo łatwe w obsłudze. Tymczasem wiedza na ich temat jest bardzo niewielka. Multimetr jest specjalnie zaprojektowanym urządzeniem pomiarowym, które służy do obiektywnego mierzenia wielu wartości fizycznych. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju posiadają wiele funkcjonalności. Gwarantują również jednoczesny pomiar wielu wskaźników. Tym samym stanowią one podstawowy sprzęt elektroniczny do zastosowań profesjonalnych.

 

Komu potrzebny jest multimetr?

Sklep elektroniczny z multimetrami powinien oczywiście odwiedzić każdy elektryk czy osoba, która na co dzień ma kontakt z elektroniką. Dzisiaj sprawności układu elektrycznego już od dawna nie określa się na oko. Co więcej, niekiedy wartość napięcia czy natężenia elektrycznego wcale nie jest odpowiednia. Tak naprawdę wystarczy niewielka usterka w obrębie układu czy zwarcie i obliczenia są niewiele warte. W zasadzie multimetr to urządzenie, które powinno przydać się każdemu. W końcu w każdym gospodarstwie domowym urządzenia elektryczne od czasu do czasu ulegają awariom.

 

Multimetr w zastosowaniu codziennym

Multimetr to urządzenie przydatne w trzech podstawowych przypadkach. Przede wszystkim pozwala ono na zrozumienie, jak działają dane urządzenia elektryczne. Przy okazji umożliwia zrozumienie zasadności podstawowych praw fizyki w praktyce. Ponadto stwarza możliwość samodzielnego zdiagnozowania usterki w urządzeniach domowych.

e-sklep elektroniczny

 

Jak należy obsługiwać multimetr?

Kluczem do sukcesu jest ustawienie zakresu. Czasami odbywa się to automatycznie, a niekiedy trzeba to zrobić ręcznie. Warto więc zapoznać się z podstawowymi oznaczeniami. ACV to pomiar napięcia przemiennego. Tu do wyboru jest kilka zakresów pomiarowych m.in. 200 i 750, a więc do 200V i do 750V. DCA to z kolei pomiar natężenia prądu stałego. W tym przypadku do wyboru jest już większa liczba zakresów. Na ogół zaczynają się one od mikroamperów. hFE to funkcja pomiaru wzmocnienia stałoprądowego w układzie WE.

Często parametr ten oznacza się również symbolem greckiej litery beta. Omega to symbol kojarzący się wielu osobom z rezystancją. W tym przypadku mierzy się oczywiście opór elektryczny. DCV natomiast to pomiar napięcia stałego. Na ogół zakresy mieszczą się w tym przypadku w zakresie od 200 mV do 1000V. Bez względu na rodzaj pomiar, multimetru nie należy się obawiać. To podstawowy przyrząd elektryka i każdego fana elektroniki. Urządzenie tego rodzaju przyda się zawsze również w każdym gospodarstwie domowym.

Szukasz dobrego sprzętu? Odwiedź sklep —-> BDE24.pl

Zobacz także inne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *