Tranzystory – co warto o nich wiedzieć?

prodigtech

Dziś trudno nam sobie wyobrazić życie bez tych wszystkich gadżetów elektronicznych. Ułatwiają nam życie, zapewniają rozrywkę i sprawiają, że o wiele łatwiej jest nam się komunikować i kontaktować z ludźmi na całym świecie. Działanie całej elektroniki nie byłoby możliwe, gdyby nie właśnie tranzystory. Ich wynalezienie było początkiem rewolucji elektronicznej w XX wieku.

Czym jest tranzystor?

Tranzystory to komponenty elektroniczne, które są wyposażone w 3 lub rzadziej 4 elektrody. To w tych elektrodach następuje wzmocnienie sygnałów elektrycznych. Dwie wykorzystywane są do przesyłanie prądu, natomiast trzecia służy do sterowania tym przepływem. Przez ostatnią elektrodą płynie relatywnie słabe napięcie prądu.

Tranzystory, które wykonuje się współcześnie są wykonywane z krzemu lub germanu (choć jest to pierwiastek rzadziej używany). Tranzystory umieszcza się w obudowach, które dopasowuje się zgodnie z przeznaczeniem i parametrami urządzenia elektronicznego. Niektóre tranzystory – mimo, że są one umieszczane w tych samych obudowach – będą wyglądać inaczej. Decydując się na konkretny model tranzystora należy zatem sprawdzić nie tylko model obudowy, ale również samego tranzystora. Większość producentów do oznaczania parametrów komponentu elektronicznego wykorzystuje kody produktu, które są zamieszczone w katalogu.

Rodzaje tranzystorów

Tranzystory możemy podzielić na dwa główny typy:

polowe – sterowanie przepływem prądu odbywa się przy pomocą pola elektrycznego. Bardzo istotną część tego tranzystora stanowi kryształ półprzewodnika. Jest on zaopatrzony w dwie elektrody oznaczone symbolami S i D. Pomiędzy nimi następuje utworzenie kanału przez który płynie prąd. Wzdłuż kanału zainstalowana jest trzecia elektroda. Po przyłożeniu napięcia do bramki – bo tak się ją nazywa – wytwarza ona pole elektryczne, które wpływa na przewodności i przepływu prądu w kanale.

bipolarne – prąd przepływa w nich przez złącza półprzewodnika, które mają różny charakter przewodnictwa Składają się z trzech warstw półprzewodnika o typie przewodnictwa PNP lub NPN. Charakterystyczną cechą tych tranzystorów jest fakt, że pomiędzy dwoma elektrodami płynie prąd o niewielkim napięciu i to on służy do sterowania przepływem większego prądu pomiędzy innymi wyprowadzeniami.

Warto zwrócić uwagę, że przy prawidłowym podłączeniu tranzystora duże znaczenie mają również kable. A także ich kolorystyka. Zwyczajowo dla bazy wybiera się ten w kolorze zielonym, dla kolektora czerwony, a emitera niebieski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *